Maratón Zurich Sevilla oslavoval tento rok svoje 40. výročie, čo znamenalo nielen historický míľnik, ale aj mimoriadne podujatie s elektrizujúcou atmosférou. Tento ikonický maratón, ktorý sa koná na uliciach Seville od roku 1985, hostil v minulosti aj svetové majstrovstvá v atletike v roku 1999. Aj keď som väčšinu času verný trailovým behom, cestný maratón má pre mňa stále svoje čaro. Po dlhšej pauze som sa rozhodol vrátiť na asfalt a Sevilla mi ponúkla ideálnu príležitosť – rýchlu, rovnú trať a jedinečnú atmosféru.
Tento rok sa preteky konali 23. februára 2025, a pre mňa znamenali viac než len súťaž – bol to návrat k rýchlosti a príležitosť opäť otestovať svoje limity. Hoci som poškuľoval po osobnom rekorde, vedel som, že ma čaká tvrdá výzva. Naposledy som zabehol maratón pod 3 hodiny ešte v roku 2021 v Debrecíne v Maďarsku.
Príprava a výzvy
Príprava na maratón nebola jednoduchá. Mrazivé teploty a pochmúrne zimné počasie mi niekedy poriadne ubrali z motivácie. Intervalové tréningy v chlade neboli ničím príjemným a aby toho nebolo málo, dva týždne pred pretekmi ma skolila choroba. Napriek tomu som sa snažil zostať pozitívny a sústrediť sa na cieľ.
Príchod do Seville – objavovanie mesta a príprava na preteky
Keď sme dorazili do Seville, okamžite ma pohltila miestna atmosféra. Maratónska atmosféra začala gradovať v momente, keď som si vyzdvihol štartové číslo. S rodinou sme si užili deň pred pretekmi, ochutnali miestne špeciality a nasávali slnečné počasie, ktoré bolo diametrálne odlišné od chladnej zimy doma. Už vtedy som tušil, že počas pretekov bude teplejšie, než by bolo ideálne.
Štart bol naplánovaný na 8:30, čo malo pomôcť bežcom vyhnúť sa najväčšiemu teplu. Ubytovanie sme mali len 20 minút chôdze od štartu, takže som si ráno pred pretekmi mohol dopriať pohodlné prebudenie tela.
Štart a trať – dynamický začiatok
Sevilla Marathon je známa svojou rýchlosťou a veľmi dobrou organizovanosťou. Na pretekoch sa zúčastnilo 12 000 bežcov. Rozdelenie na štartovacie bloky bolo určené podľa predchádzajúcich výkonov, a tak som sa zaradil do sektora s časovým cieľom 3:00:00 – 3:15:00. Začiatok bol pomalší, s priemerným časom niečo pod 5 minút na kilometer, čo bolo spôsobené hustým davom bežcov. Avšak po troch kilometroch sa pelotón roztiahol a ja som prešiel do pohodlnejšieho tempa. Nohy sa cítili silné a bežalo sa mi výborne, pretože na začiatku ešte bolo sviežo a atmosféra v meste gradovala už od samého začiatku.
Prvá polovica maratónu – plán a napredovanie
Prvých 21 kilometrov som sa sústredil na to, aby som mal čas okolo 1 hodiny a 28 minút na polmaratón, čo by mi dalo dostatočnú rezervu na prípadnú krízu. Po pomalšom začiatku som nakoniec dosiahol čas 1:30, čo bolo skvelé. Po polmaratóne sa mi podarilo zrýchliť a dosiahnuť tempo 4:14 min/km, čo ma veľmi povzbudilo.
Počas celého maratónu som sa spoliehal na Powerbar gély, ktoré ma nikdy nesklamali. Použil som 4 gély s jablkovou príchuťou, ktoré mi pomohli udržať energiu počas celých pretekov. Okrem toho som pravidelne dopĺňal tekutiny na občerstvovacích staniciach, kde som striedal vodu a izotonický nápoj. Mal som na sebe oblečenie od značky Karpos, ktoré sa ukázalo ako skvelá voľba. Karpos LAVAREDO boxerky s praktickými vreckami po stranách mi umožnili mať výživové gély na dosah ruky bez obmedzenia pohybu. Karpos LAVAREDO ULTRA tielko bolo ultraľahké a výborne odvádzalo pot, čo bolo rozhodujúce, keď teplota začala stúpať. Na nohách som mal osvedčené Karpos LAVAREDO OVER bežecké šortky, ktoré boli pohodlné a neobmedzovali v pohybe.
Posledné kilometre – kým to nebolí, je všetko v poriadku
Na 33. kilometri sa objavil prvý vážnejší problém – bolesť v ľavom stehne, ktorá sa neskôr rozšírila do kolena. Hoci som si myslel, že na rovine nebudem potrebovať taping, ukázalo sa, že som sa mýlil. Napriek snahe zrýchliť som bol nútený držať tempo 4:45 min/km, aby som zvládol dokončiť preteky bez vážnejších komplikácií.
Posledný kilometer sa vliekol nekonečne dlho – klasika pre každého maratónca. Napokon som do cieľa dorazil v čase 3:06, čo považujem za veľmi dobrý výkon vzhľadom na okolnosti. V cieli ma čakala rodina a obrovská eufória.
Sevilla Maratón – zážitok, na ktorý sa nezabúda
Oslavy 40. výročia dodali tomuto maratónu špeciálnu energiu, ktorú bolo cítiť na každom kroku. Sevilla ukázala, prečo patrí medzi najrýchlejšie maratóny na svete – trať je nielen rovná a rýchla, ale aj mimoriadne dobre organizovaná. Fanúšikovia lemovali ulice a ich povzbudzovanie vytváralo elektrizujúcu atmosféru.
Zaujímavosťou je, že viacerí bežci namerali na svojich hodinkách viac ako 42,2 km, pričom niektorí tvrdili, že trať mala o 500 až 600 metrov viac. Nech je to už akokoľvek, na výsledný zážitok to nemalo žiadny negatívny vplyv.
Mapka: https://en.zurichmaratonsevilla.es/zen-recorrido
Maratón v Seville bol jedinečný. Ak hľadáte maratón, ktorý vám ukáže krásy behu v uliciach historického mesta a zároveň ponúkne ideálne podmienky na rýchly čas, Zurich Maratón de Sevilla je tou správnou voľbou.
A či sa sem ešte niekedy vrátim? Odpoveď je jednoznačná – určite áno!
Jany Pasztor
Prečítajte si aj o ďalších zaujímavých pretekoch:
Julian Alps Trail Run 2024 - epické 119 km dobrodružstvo
UTMB Mont Blanc 2023 - keď sa nedosiahnuteľné stane skutočnosťou
Ján Pasztor je slovenský amatérsky ultramaratónsky bežec, ktorý má na svojom konte viacero štartov na významných európskych trail runningových podujatiach a venuje sa aj vlastným ultra projektom. Momentálne žije a trénuje v Budapešti. UTMB Mont-Blanc 2023 absolvoval v čase 40:48:36, v kategórii Muži 20-34 obsadil 152. priečku a celkovo 937. miesto.
UTMB index: https://utmb.world/runner/3870979.jan.pasztor
Instagram: @jany.ultra.runner